Kediotu Nedir ve Kediotu Faydaları

İkiçenekliler sınıfının, kediotugiller familyasından; kökü az etli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Boylarına göre iki gruba ayrılır. Bir kısmının boyu 5-50 santimetre kadardır. Diğerleri ise, 2 metreyi bulabilirler. En yaygın türü tıbbi kediotudur. Yurdumuzda büyük yapraklı kediotu, küçük kediotu ve dağ kediotu gibi türleri vardır.

Tıbbi kediotu : Avrupa ve Kuzey Asya'da yabani olarak yetişir. Öneminden ötürü kültür bitkisi olarak da yetiştirilir. 1-1,5 metre yükseklikte çok yıllık bir kediotu türüdür. Gövdesinin içi boştur. Yarprakları karşılıklı olarak dizilmiştir. Sapları kısa, kenarları dişlidir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri küçük ve tüylüdür. Rizom ve köklerinde nişasta, şeker, reçine, chatin, valerin ve uçucu bir yağ vardır. Kökü tazeyken kokusuzdur. Kuruduğu zaman keskin fena bir kokusu vardır.


Kediotu Faydaları : Sinirleri telkin eder. Nevrasteni ve isteride faydalıdır. Ateş düşürür, spazm çözer. Sinirsel baş ağrılarını, sinirsel çarpıntıları teskin eder. Tıbbi kediotunun kökünden elde edilen kediotu esansı isteri, kore ve epilepside kullanılır. Baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde kullanılır.Domuz Gribinden Koruyucu Kürler

» Servi (selvi)
» Çıbanotu (Veronica officinalis)
» Kısamahmut (dalakotu)
» Pelin (pelinotu)
» Turp (hilb)
» Kenevir (esrarotu)
» Bitotu (mezevek)
» Kızılcık (cornus)
» Günlük (buhur)
» Lavantaçiçeği (lavandula)
» Güvercinkökü (jatrorrhiza palmata)
» Suteresi (sezab)
» Baldıran (ağuotu)
» Şeytanteresi (hıthıt)
» Yakıotu (meragülü)